Közhasznú                             tudnivalók

Segítsen önkéntesként!

Kérjük, hogy az elérhetőség menüpontban feltüntetett fenntartó alatt felsorolt személyek bármelyikével vegye fel a kapcsolatot, akik tájékoztatják Önt a lehetőségekről.

Segíthet:

• pályázatírásban

• kirándulásokon való részvételben

• a fiatalok kísérésében

• a fiatalok mentális és fizikális gondozásában

• jogi tanácsadásban

• családokkal való kapcsolattartásban

• adománygyűjtésben

Szeretettel várunk minden érdeklődőt, mi minden segítésre való törekvést értékelünk.

Természetesen egyes tevékenységek végzéséhez megfelelő végzettség, tudás és gyakorlat kell.

Nálunk segíthetsz mint önkéntes!

Kérünk téged, hogy az elérhetősség menüpontban feltüntetett fenntartó alatt felsorolt személyek bármelyikével vedd fel a kapcsolatot, akik tájékoztatnak téged a lehetőségekről.

Segíthetsz:

• pályázatírásban

• kirándulásokon való részvételben

• a fiatalok kísérésében

• a fiatalok mentális és fizikális gondozásában

• jogi tanácsadásban

• családokkal való kapcsolattartásban

• adománygyűjtésben

Ellátottjogi képviselő

Tagjai:

• Választás alapján az intézményi ellátást igénybevevők közül

• Választás alapján az intézményi ellátást igénybevevők hozzátartozói közül

• Választás alapján az intézményi dolgozók közül

• Felkérés alapján szakember

Tagság megszűnése:

• halál esetén

• lemondással

Kieső tagok választásának módja:

• az ellátást igénybevevők jelölés alapján, többségi szavazattal

• delegálás, felkérés alapján

Összehívásának rendje:

Évente egyszer kötelező összehívni, erre jogosult az intézményvezető.

Kezdeményezheti:

• ellátottak közösen

• ellátott önállóan

• hozzátartozó

• intézményi dolgozó

Feladata:

- előzetesen véleményezi az intézmény vezetője által készített, az ellátottakkal, valamint az intézmény belső életével kapcsolatos dokumentumok közül a szakmai programot, az éves munkatervet, a házirendet, az ellátottak részére készült tájékoztatókat,

• megtárgyalja az intézményben ellátottak panaszait,

• ellátottakat érintő kérdésekben, ellátással kapcsolatos kérdésekben tájékoztatást kérhet az intézmény vezetőjétől

• fenntartó, illetékes hatóságok felé intézkedés megtételét kezdeményezheti, valamint más illetékes hatóságok felé, amennyiben az intézmény működésével kapcsolatos jogszabálysértésre utaló jeleket észlel.

Összehívás:

• Évente egyszer kötelező jelleggel.

• Jogosult összehívni: egyesületi elnök

Összehívás indokai:

• intézményi jogviszony megsértése, különös tekintettel a személyiségi jogokra, kapcsolattartás sérelemre.

• ellátott házirendet súlyosan sértő magatartása

• intézményi dolgozók szakmai titoktartási és vagyonvédelmi kötelezettségének elmulasztására vonatkozó panasz.

Minden más panasz estén intézkedési kötelezettsége az egyesület elnökének és az egység vezetőjének van.

Egyesület elnökéhez érkező panasz esetén köteles az Érdekképviseleti Fórumot összehívni, amely jogosult a panasz kivizsgálására. A panasz kivizsgálásának eredményéről az Érdekképviseleti fórum köteles 30 napon belül, írásban tájékoztatni a panasztevőt. Ha a kivizsgálásra jogosult  30 nap alatt nem intézkedik, vagy az intézkedéssel nem ért egyet, a jogosult vagy hozzátartozója panaszával az ellátottjogi képviselőhöz fordulhat.

Házirendet sértők szankcionálására javaslatot tehet:

• az ellátott áthelyezésére, (másik szoba-részleg-csoport-otthon)

• intézményi jogviszony megszüntetésére

Intézményi jogviszony megszüntetésének kezdeményezése történhet:

• közösséget rendszeresen zavaró magatartás miatt

• tudatos rongálás, eltulajdonítás miatti fegyelmezetlenség esetén

Amennyiben az ellátás megszüntetésére vagy más intézménybe történő áthelyezésre irányul a döntés, abban az esetben az áthelyezést, ellátás más formában történő folytatását segíteni kell.

Az intézményi jogviszony megszüntetéséről értesíti az intézmény vezetője a jogosultat/törvényes képviselőt, közli a távozással összefüggő, elszámolással kapcsolatos teendőit, esetleges tartozásai rendezésének módját.

Ellátott-jogi képviselő:

Feladatai:

• tájékoztatást nyújthat az ellátottakat érintő legfontosabb alapjogok tekintetében,

• segíti az ellátást igénybevevőt/gondnokot, az ellátással kapcsolatos kérdések, problémák megoldásában,

• segít az ellátást igénybevevőnek/gondnoknak panasza megfogalmazásában, kezdeményezheti annak kivizsgálását

• segítséget nyújt a hatóságokhoz benyújtandó kérelmek, beadványok megfogalmazásában,

• eljárhat az intézményi ellátással kapcsolatosan az intézmény vezetőjénél, fenntartójánál

• intézkedést kezdeményezhet a fenntartónál a jogszabálysértő gyakorlat megszüntetésére,

• észrevételt tehet a gondozási munkára vonatkozóan,

• a korlátozó intézkedésekre, eljárásokra vonatkozó dokumentációt megvizsgálhatja.

Az intézmény vezetője az ellátottakat tájékoztatja az ellátottjogi képviselő feladatairól, annak elérhetőségét jól látható helyen kifüggeszti.

Ellátottjogi képviselő:

http://www.ijsz.hu/ellatottjogi-kepviselok-elerhetosegei-2.html oldalon elérhető az adott területhez rendelt ellátottjogi képviselő